Ersoy Toptaş

Ersoy Toptaş

Mahalli Gündem / Ekonomi Yazarı

Para Biriktirmenin Yolu Bireysel Emeklilikten Geçiyor

17 Aralık 2021 - 13:35

Para biriktirmek aslında çok kolay bir konu değil, ancak hayatımızı kolaylaştıran teknik bilgileri biraz araştırdığımız zaman, para biriktirmeyi kolaylaştıran ve bir o kadar da garantili yöntem olarak “Bireysel Emeklilik Sistemi” karşımıza çıkıyor.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi)’ne girmek için fiil ehliyeti olmak yeterlidir, 18 yaş ve üzeri herkes üye olabilir. Çalışan ya da çalışmayan kişiler emeklilik sistemine giriş yapabilirler. Herhangi bir işyerinde çalışmanız gerekmemektedir. Ev hanımları, öğrenciler yani geliri olmayan kişiler de bu sisteme dâhil olabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘ne dahil olduğunuz zaman her ay düzenli olarak birimlerinize devlet katkısı uygulanır. 

Birikimleriniz profesyonel yatırım uzmanları ve portföy yöneticileri tarafından risk profilinize göre emeklilik planları çerçevesinde değerlenir , böylelikle tasarruf ettiğiniz tutarlar enflasyon karşısında erimemiş olur. 

Para biriktirmek ve aynı zamanda paramızın yatırıma yönlenmesini istiyorsak Emeklilik Planlarını iyi incelemeniz ve seçmeniz gerekir. Emeklilik Şirketleri ‘nin size sunduğu planları risk profilinize göre seçebilirsiniz. 

Bireysel Emeklilik Sistemindeki birikiminizi ve ödediğiniz katkı payının fonlar arasındaki dağılım oranlarını veya tutarlarını, 1 yılda en fazla 6 kez değiştirebilirsiniz.

Emeklilik planınızı belirlerken; plan dahilinde uygulanacak olan kesintileri, plan kapsamında sunulan emeklilik yatırım fonlarının geçmiş dönem performanslarını dikkate almanızda yarar bulunmaktadır.

Eğer para biriktirmekte zorlanıyorsanız bireysel emeklilik sistemi bu konuda size para biriktirme disiplini sağlıyor . He ay ya da belirli dönemlerde yapacağınız katkı payı ödemeleri ile sistemli bir şekilde para biriktirmiş oluyorsunuz. 

En az 10 yıl para biriktirme hedefiniz oluyor , emeklilik hakkınızı kazandığınız zaman paranızı istediğiniz şekilde geri alabiliyorsunuz.

Bireysel emeklilik hesabınızdaki birikiminizi, birikiminizin getirisi üzerinden stopaj kesintisi yapıldıktan sonra toplu para olarak alabilirsiniz ya da programlı bir şekilde birikiminizi geri alabilirsiniz örnek olarak Düzenli geri ödemelerinizi tercihiniz doğrultusunda aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak alabilirsiniz. 

Para biriktirmek ve aynı zamanda birikimlerinizin yatırım fonlarında değerlenerek size getiri sağlamasını istiyorsanız kesinlikle Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olmalısınız 

Bireysel Emeklilik Uzmanı
Ersoy Toptaş
Lisans : 2004

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum